Tábor Újezd u Černé hory 2015 - Faraonovo prokletí

Lipovecký a Vilémovický oddíl se sešel na tábořišti „Na Soutoku“ v Újezdě u Černé hory. Letošní tábor jsme se ocitli v dávném Egyptě, na dvoře oblíbeného vládce Osirise a jeho manželky Eset, kde došlo k vraždě. Vrahem byl závistivý Osirisův bratr Seth , který zle nesl úspěch mladšího bratra. Pozval tedy Osirise do své komnaty, zavřel ho do rakve, rakev rozřezal a hodil ji do Nilu. Milující manželka se synem našli vyplavené ostatky a poprosili boha zemřelých Anubise o navrácení Osirisovi duše. Seth byl božstvem potrestán a lidu vládl Osirisův syn Hór. Na egyptský lid zbyl nelehký úkol, vystavět do čtrnácti dnů největší pyramidu na břehu Nilu, kam mělo být uloženo tělo zemřelého váženého panovníka se všemi náležitostmi. V případě, že by se Egypťanům nepodařilo splnit úkol včas, mumie panovníka by nenašla klidu a škodila by všem lidem v povodí Nilu.
Pyramidu všichni táborníci postavili už dvanáctý den a o den později přihlíželi honosnému obřadu ukládání mumie do hrobky.
A co celou stavbu doprovázelo? Egypťané museli prokázat znalosti v zoologii, botanice, skautingu, museli se naučit orientaci v přírodě a používání mapy. Museli se vypořádat s nemocemi, povodněmi, suchem, invazí kobylek a jinými rozmary, které na ně bohové sesílali. Naučili se také ovládat zbraně. Lukostřelba a hod na cíl byly zařazeny do povinného výcviku, zkoušeli jsme mimo jiné i vzduchovky, foukačky a šipky. Někteří se naučili využívat sekery! Jen z pohledu vedoucích se zdálo, že se jedná o poněkud nebezpečný nástroj. Díky řádnému dohledu se ale nikomu nic nestalo ?
Vyráběli jsme kostýmy, učili se o starověkém Egyptě, o léčitelství, o společenském životě, o pohřbívání mrtvých a o náboženství starých Egypťanů. Při závěrečné hře se všichni naučili nebát se ohně. Zhasnout rukou malou louč nebo přejít po žhavém uhlí není již pro většinu táborníků nejmenší problém.
Během dvou týdnů uprostřed lesa jsme navštívili civilizaci a zavítali na nedaleké koupaliště. Egypťané byli velice moudří a vzdělaní lidé, jeli tedy na výlet do Brna do zábavného vědeckého centra Vida! rozšířit své stávající znalosti.
V Újezdě jsme tábořili od 18. 7. do 1. 8. Všechno jsme zvládli s úsměvem, bez vážného úrazu, či nemoci. Po většinu dnů se na nás usmívalo sluníčko a tak nám všem nic nebrání těšit se na další vydařený tábor v roce 2016.